Фелікс Нуссбаум (11 грудня 1904, Оснабрюк - 9 серпня 1944, Освенцим )

 

У полотнах митця відображається коротка, складна та трагічна автобіографія поневірянь не лише автора та його родини, але і всього  єврейського народу. Ф. Нуссбаум, єврей за походженням, народився та жив у Німеччині, навчався у Римі до 1933 року, звідки, ховаючись від антисемітизму, змушений був виїхати до Бельгії. Там у 1940 році був зареєстрований як "ворожий іноземець"та разом з іншими опинився на півдні Франції, у таборі Сен-Сипрієн. Отримавши від французької влади дозвіл на повернення до Німеччини, здійснив втечу та повернувся до Бельгії, де разом з дружиною переховувався у таємній квартирі. За підтримки друзів Ф. Нуссбаум продовжував писати картини, відображаючи свої страждання, страхи та побоювання. У червні 1944 року разом з дружиною він був заарештований та відправлений до табора Мехелен. У серпні того ж року їх доставили в Освенцим, де через тиждень убили у газовій камері, як і всю родину. Друзі змогли зберегти картини митця, які тепер знаходяться у  Музеї Фелікса Нуссбаума в м. Оснабрюк.



Бедржих Фрітта 

(19 вересня 1909 ,Моравія - 8 листопада 1944, Аушвіц-Біркенау (Освенцим) )

 

Б. Фрітта - чеський ілюстратор та карикатурист єврейського походження, який став жертвою Голокосту. У 1941 році він був депортований до Терезієнштадту, де нацисти зібрали найталановитіших людей. Б. Фрітта був призначений головою "цайхенштубе” (проектно-техничного відділу), до якого входили інші відомі художники. Робота давала можливість відвідувати різні куточки гетто та таємно створювати малюнки, які відображали всю правду життя (художник сховав свої роботи в землю у металевій коробці) У 1943 році в Терезині почали "наводити лад" та перетворювати  його на"зразковий", щоб відкрити для комісії Червого Хреста. Б.Фрітту з товаришем Л. Хаасом, після численних допитів, у жовтні 1944 відправили до Аушвіца,  в якому він помер від дизентерії.



Лео Хаас (1901–1986)

 

Чеський художник єврейського походження, що пройшов через пекло нацистських таборів, у своїх малюнках задокументував нацистські злочини та дивом вижив. У серпні 1942 року він опинився у Терезієнштадті. Л.Хаас працював разом з іншими відомими художниками у складі "цайхенштубе” (проектно-техничного відділу) під головуванням  Б.Фрітти, який став його близьким товаришем. Так само як і колеги, Л. Хаас таємно зробив малюнки про життя в гетто, які тримав у схованці на горищі. У жовтні 1944 року Л. Хааса разом з товаришем перевели до Аушвіца, де художній талант врятував  від газової камери: його перевели до окремого блоку, де він разом з кількома іншими художниками підробляв гроші. У лютому 1945 року Л. Хаас разом з фальшивомонетчиками був перевезений до Маутхаузена, а у травні 1945 року - до Ебензеє, який наступного дня звільнили союзники. Л. Хаас повернувся до Терезина, відшукав свої малюнки та більшість малюнків Б. Фрітти. Дізнавшись, що син товариша вижив, Л. Хаас усиновив його.



Давид Ольєр (1902 – 1985)

 

Роботи Д. Ольєра  - це унікальні документальні свідоцтва тих  звірств та жорстокості, що відбувалися в Аушвіці, та які він спостерігав, будучи в'язнем. У березні 1943 року художник потрапив до табору смерті після чергової облави на євреїв і провів там під номером 106 144 майже 2 роки - з березня 1943 до 19 січня 1945 року. У таборі його здібності до іноземних мов та талант художника оцінили нацисти: він писав листи з малюнками їх родинам та був членом зондеркоманди. Після звільнення з табору, він повернувся у Францію, вирішив все зафіксувати та почав малювати табірне пекло. Дивитись на його роботи надзвичайно важко - ти ніби стаєш учасником сцен убивств та жорстокості.

 

1   2   3