У СВІТІ


Яд ВашемІзраїль

 

Меморіальний комплекс Катастрофи та героїзму єврейського народу - всесвітньовідомий центр увічнення та вивчення Голокосту. Назва комплексу походить зі слів пророка  Ісаї  (Біблійний іврит

 יָ֣ד וָשֵׁ֔ם yād wā-šêm — "пам'ять і ім'я"): "І дам Я їм у домі Моєму і в стінах Моїх пам'ять і ім'я краще, ніж синам і донькам; дам їм вічне ім'я, яке не буде винищене" (Іс. 56:5). 

Понад 50 років центр збирає імена жертв, документи та свідоцтва, що пов'язані з Шоа, займається науково-дослідницькою та навчально-виховною роботою.

Меморіал займає площу 18 га  та включає в себе: Музей історії Голокоста, меморіальні об'єкти (Дитячий меморіал, Зал пам'яті, Меморіал депортованим, Партизанська панорами тощо), відкриті майданчики (Долина знищених общин, площа Януша Корчака та інш.), Музей мистецтва Голокосту та виставковий павільйон, науково-дослідницький інститут та інші об'єкти.



"Меморіал пам'яті убитих євреїв Європи", Берлін

 

Комплекс розташований в центрі Берліна, між зруйнованим бункером верхівки нацистської Німеччини та Бранденбурзькими воротами, спроектований американським архітектором-деконструктивістом Пітером Айзенманом. Тут немає ні імен, ні дат, ні символів, лише холодні сірі плити... 2711 бетонних плит вишикувались рівними рядами на території у два футбольні поля. Основа всіх плит має однакові параметри (ширина - 0,95 м, а довжина -2,38 м), різняться елементи меморіалу лише висотою (найвища - майже 5 метрів). Бетонні блоки утворюють своєрідний лабіринт, прогулянка в якому здатна викликати занепокоєння, розгубленість та безвихідь. В деяких місцях між плитами посадили дерева (всього їх 41). Сама площа меморіалу нерівна, вона ніби іде хвилями, що додає відчуття хиткості. Нижче, під цим меморіальним полем, знаходяться чотири зали інформаційного центру, в яких зібрані архівні матеріали, спогади в'язнів концтаборів, література про Голокост, імена загиблих тощо.



Меморіал Голокосту в Майами-Біч, США

 

 Багато євреїв роки війни знайшли своє спасіння від тотального винищення в Америці. Південна Флорида прийняла більшість з них. Уся скорбота, яку вони принесли з собою,  знайшла втілення у цьому меморіалі. Він був спроектований відомим архітектором та скульптором К. Трейстером. Меморіал являє собою невеличкий сквер посередині ставка, у центрі якого височить величезна рука з номером в'язня концтабору, що тягнеться в небо. По ній, намагаючись врятуватись, видираються люди. Навколо розташовані фігури людей, що заціпеніли у передсмертних позах. Вражає також те, що адреса Меморіалу  - 1933-1945 Meridian Avenue - співпадає з роками панування нацистського режиму та періодом Голокосту.



"Туфлі на березі Дунаю", Угорщина

 

Ця велика кількість взуття, що привертає увагу туристів, -  меморіал жертвам Голокосту, встановлений у Будапешті на березі Дунаю у 2005 році. Ідея створення такого меморіалу виникла у режисера Кена Тогая, а втілив її у життя скульптор Дьюла Паеур. Уздовж набережної, біля води, стоять 60 пар відлитого з чавуну старого взуття. Там чоловічі та жіночі стоптані туфлі, дитячі черевички, і, здається, що їх власники просто вирішили прогулятись босоніж та невдовзі повернуться... Але це взуття - нагадування про страшні події. Тут у 1944-1945 роках угорська нацистська партія проводила масові страти євреїв. Євреїв змушували зняти взуття, потім приречених зв'язували по кілька десятків, а для економії куль стріляли у першого, який потім тягнув за собою у річну безодню інших. Взуття жертв, що залишалось на набережній, кати продавали або використовували для власних потреб.



Меморіал жертвам Голокосту в Бостоні, США

 

Цей один з найвражаючих пам'ятників жертвам Голокосту був спроектований Стенли Сайтовіцем, а відкриття  незвичного монумента відбулось у 1995 році. Ідея символічна - було встановлено шість скляних веж, що символізують шість найбільших та найжорстокіших нацистських концтаборів смерті: Майданек, Хелмно, Собібор, Треблінка, Белжец та Освенцим та шість мільйонів загиблих євреїв.  На склі веж написано шість мільйонів особистих номерів євреїв, загиблих у таборах. Крізь вежі можна пройти і саме тут виникають найсильніші почуття: у тротуарі є решітки, крізь які  проходить пар, що символізує дим з табірних печей крематоріїв. На тротуарній плиті біля виходу з Меморіала двома мовами - англійською та на івриті - написано "Пам'ятайте".



Меморіал Лідіце, Чехія

Памятник дітям-жертвам війни

 

Шахтарське селище Лідіце поблизу від Праги буле спалене та зрівняне з землею нацистами 10 червня 1942 року. Усіх чоловіків старше 15 років розстріляли на околиці, жінок, розлучивши з діточками, відправили до Німеччини (до табора Равенсбрюк). Із 105 дітей вибрали кілька малюків для передачі у німецькі родини з метою германізації, 82 дитини, які "не підійшли" нацистам, були відправлені до табору смерті на території Польщі та отруєні газом. Селище відбудували у 1948 році. На місці загибелі жителів Лідіце створили музей і меморіал (Památník Lidice), центром якого стала скульптурна композиція роботи Марії Ухтилової. На встановлення пам'ятнику 82 дітям пішов не один рік (з 1995 року скульптурну композицію поступово доповнювали окремі бронзові фігурки). Сьогодні з гранітних плит дивляться діти з бронзи - малюки та підлітки, сорок дві дівчинки та сорок хлопчиків.



Меморіал "Яма",  Мінськ, Білорусь

 

"Яма" - це меморіал всім загиблим євреям Мінського гетто. Також це данина тим євреям, що загинули під час найстрашнішої каральної операції 2 березня 1942 року: 5000 євреїв розстріляли, а їх трупи скинули до ями на околиці гетто. Ті євреї, яким вдалось уціліти в роки війни, на  згадку про ту страшну березневу подію  встановили обеліск (1947) з надписом на двох мовах: російською - проза та ідиші- вірші.  Це був перший і довгий час єдиний пам'ятник жертвам Голокосту в усьому Радянському Союзі, окрім того це був перший пам'ятник в СРСР з надписом на ідиші. У 1990-х роках біля Ями посадили Алею Праведників світу, на якій кожне дерево підписали іменами праведників. У 2000 році меморіал доповнила бронзова скульптурна композиція "Остання путь" архітектора Л. Левіна и скульпторів А. Фінского та Е. Полок. Вона являє собою розташовану вздовж 17 сходинок групу приречених мучеників, що ідуть вниз до яру.