Самуїл Бак (1933...)

 

Самуїл Бак - талановитий художник-сюрреаліст єврейського походження, що в дитинстві відчув на собі всю пекельність життя у гетто та переніс свої переживання у творчість. Він народився у Вільно та з раннього віку мав хист до малювання. Після приходу нацистських військ разом з рідними митець опинився у Вільнюському гетто. Завдяки допомозі католицької монахині Марії Микульської, яка укрила їх у католицькому монастирі бенедиктинців, Самуїлові разом з матір'ю, єдиним з їх великої родини, вдалось уникнути знищення в гетто. Сам С. Бак говорив: " Ми були серед двох сотен виживших із 70-80 тисяч євреїв міста".



Геннадій Добров (1937-2011). Серія малюнків "Реквієм"

 

Серія малюнків російського художника включає близько 70 малюнків та начерків, і зявилась після відвідування автором нацистських концтаборів. Протягом 1994 року Г. Добров відвідав нацистські табори на території Польщі та Чехії: Штуттгоф, Освенцим, Майданек, Гросс-Розен, Ламсдорф, Терезин. У 2000 році на запрошення музею «Карлхорст» малював  у Німеччині – у Заксенхаузені, Равенсбрюці та Бранденбурзі. У цій серії немає портретів, але є печі, газові камери, труби крематоріїв, шибениці, речі закатованих людей говорять красномовно та переконливо. За цю серію художник отримав звання «Заслужений художник РФ».



Зіновій Толкачов (1903 – 1977). 

Графічні цикли  "Майданек" (1944–45) ,"Квіти Освенцима" (1945), "Освенцим (1961-1962)"

 

Український графік і живописець створив ці графічні роботи, відвідавши табори Майданек та Освенцим одразу після їх визволення: чорно-білі малюнки- це картини страждання одних та нелюдської жорстокості інших.

З. Толкачов пройшов всю війну як солдат та фронтовий художник. За завданням Політуправління Першого Українського фронту потрапив до Майданека після його визволення у 1944 році і замальовував все: і те що побачив, і те що легко міг собі уявити. "Ненависть водила моїм пензлем, дійсність, що постала перед моїми очима у всій своїй  жорстокості..."

Пізніше, у 1945 році, художник опинився у концтаборі Освенцим  разом з військовою комісією, що розслідувала злочини нацистів у таборі: "Знову широкі масиви, обнесені колючим дротом... Мало хто залишився живим у цьому похмурому лігвищі смерті. Я бачив сумні очі жінок, старих і молодих.  бачив безодню горя людського...". Побачене надзвичайно глибоко вразило митця і він намагався зафіксувати на папері якомога більше, а коли папір закінчився, він продовжив працювати на знайдених офіційних табірних бланках.

 



Джозеф Бау (1920-2002)

 

Художник, поет та прозаїк відчув на собі всю пекельність життя у гетто та переніс свої переживання у творчість. Д. Бау народився у родині польських євреїв у Кракові. З початком окупації Польщі, разом з іншими польськими євреями, потрапив до Краківського гетто. Завдяки вмінню писати готичним шрифтом, він мав роботу: зайнявся підробкою документів, з якими євреї мали шанс втекти. З гетто митець потрапив до концтабора Плашов, де вміння писати готичним шрифтом врятувало його: він займався написанням текстів на ящиках, які німці відправляли з табору до Німеччини, а також малював плакати та плани концтаборів. У таборі він написав свою першу збірку віршів та проілюстрував її, там же зустрів кохання (їх таємне весілля показане у фільмі "Список Шиндлера"). Пізніше його відправили до табору Гросс-Розен, який він зміг залишити завдяки списку Оскара Шиндлера.



1   2   3