В УКРАЇНІ
"Бабин Яр", Київ
"Бабин яр"- це національний історико-меморіальний заповідник, на території та поблизу якого встановлено кілька пам'ятних знаків жертвам розстрілів у Бабиному яру.
"Пам'ятник радянським громадянам та військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської Армії, розстріляним німецькими фашистами у Бабиному Яру" (скульптори М. Лисенко, О. Вітрик, В. Сухенко, архітектори А. Ігнащенко, Л. Іванченко, В. Іванченков) був відкритий у 1976 році, про знищених євреїв мова тоді і не йшла. Меморіальна дошка на івриті з'явилась на пам'ятнику лише в роки незалежності
У 50-ту роковину початку масових розстрілів в Бабиному Яру, 29 вересня 1991 року був встановлений пам’ятний знак "Менора", присвячений трагедії єврейського народу (архітектор Ю. Паскевич, інженер Б. Гіллер, художники Я. Левич, І. Левич)
30 вересня 2001 року біля виходу зі станції метро «Дорогожичі» був відкритий пам'ятник розстріляним у Бабиному Яру дітям (скульптор В. Медведєв, архітектори Р. Кухаренко і Ю. Мельничук). Кількість загиблих у Бабиному Яру дітей достеменно невідома, оскільки вбитих дітей до трьох років не рахували.
Пам’ятник жертвам Бабиного Яру створено за мотивами книги Анатолія Кузнєцова "Бабин Яр" і встановлено на перехресті вулиць Фрунзе і Петропавлівської (відкритий 29 вересня 2009 року).
Пам'ятник Тетяні Маркус (підпільниці єврейського походження, що після п'яти місяців катувань була розстріляна) встановлений у 2009 році.
Меморіальний комплекс жертвам Голокосту у Дробицькому Яру, Харків
Дробицький Яр на околиці Харкова в роки війни став місцем розстрілу євреїв, військовополонених, інвалідів та інших мешканців. у 1955 році тут було встановлено стелу з надписом "Тут покояться жертви фашистського терору 1941-1942 років" (про євреїв окремої згадки не було). Пам'ятник "Жертвам Голокосту" (10-тонна брила рожевого граніту з надписами російською та на івриті) з'явився лише у 1998 році. У 2002 році було встановлено пам'ятник "Менора", що став символом Дробицького Яру. В основі пам'ятника - меморіальна дошка з надписами трьома мовами "Тут місце, де мертві вчать живих". Пізніше було відкрито Меморіал "Жертвам Голокосту", на бокових сторонах якого надпис українською та на івриті "1941-1942. Жертвам Голокосту. Хай буде благословенна пам'ять про вас". У підземному ярусі пам'ятника находиться Зал Імен, де на мармурових дошках викарбовані тисячі імен жертв Дробицького Яру.
Меморіал жертвам Голокосту, Одеса
Меморіал пам'яті жертв Голокосту почав створюватись на початку 1990-х років у Прохоровському сквері (саме там у 1941 році починалась "дорога смерті" одеських євреїв та циган до таборів знищення). Спочатку було встановлено пам'ятний знак, до якого пізніше додалася "Алея Праведників світу". Кожне дерево Алеї посаджено на честь одесита, що рятував євреїв у роки Шоа. У 2004 році було завершено оформлення комплексу відкриттям пам'ятника роботи Зураба Церетелі. Скульптурна композиція складається з шести людських фігур у повний зріст, що стоять на краю урвища. На передньому плані - єврейська родина (чоловік з жінкою та дитиною), позаду- ще три фігури смертників. На постаменті встановлена бронзова дошка, де трьома мовами викарбовано всього три слова " Голокост - ніколи більше..."
Пам’ятник жертвам Голокосту, Донецьк
Один з районів Донецька раніше називався Білий кар’єр. Саме тут у період Другої світової війни існувало єврейське гетто, в якому нацисти утримували три тисячі єврейських родин (усі вони загинули від рук нацистів). Саме тут у 2006 році було відкрито пам’ятник (скульптор Ю. І. Балдін, архитектор П. І. Вігдергауз), до якого ведуть сходинки з відбитками босих та взутих ніг. На лицьовій стороні пам’ятника зображено Менору та надпис "Жертвам Голокосту 1941-1943 та піднесуться їх душі".
На зворотньому боці - зображення зірки Давида і надпис "Тут, у Білому кар’єрі, в роки німецько-фашистської окупації було розташоване єврейське гетто. Звідси починалась остання скорботна путь до стволів шахти 4-х тисяч євреїв - старих та дітей, чоловіків та жінок. Вічна пам’ять безвинно загиблим від рук нацистів".
Меморіал жертвам єврейського гетто, Львів
Пам'ятник відкритий у 1992 році на спомин про одне з найбільших єврейських гетто Європи (після гетто Варшави та Лодзі) та євреїв, що зустріли там смерть. Меморіал жертвам єврейського гетто (робота скульпторів Л. Штернштейна, Ю. Шмуклера, архітектора В. Пліхівського) розташований на місці колишнього єврейського гетто, з якого, на думку істориків, врятувалось лише триста осіб, переховуючись у міській каналізації. Пам'ятник являє собою бронзову Менору, під якою на гранітній плиті написано "Пам'ятай і в серці збережи". За Менорою - невелика алея, що імітує "дорогу смерті". Алея завершується стелою у виді старця, що підняв голову та руки до неба, під якою розташовані пам'ятні плити.
Пам’ятник жертвам Голокосту, Дніпро
Яр біля Ботанічного саду у місті Дніпро називають місцевим "Бабиним яром". Тут у жовтні 1941 року було розстріляно 10 тисяч євреїв. Щорічно саме у жовтні активісти єврейської общини приходять на це місце, щоб вшанувати пам'ять загиблих. У 70-ті роки на території Ботанічного саду було встановлено пам'ятний камінь з надписом "Мирним громадянам - жертвам фашизму". На початку 2000-х років на протилежному боці яруги було встановлено новий пам'ятник - гранітна стела з меморіальним надписом "У цій землі лежить прах 10000 мирних євреїв Дніпропетровська, жорстоко вбитих 13-14 жовтня 1941 року і ще багатьох наших святих братів та сестер, закатованих та розстріляних фашистами (1941-1943)".
Пам’ятник жертвам Голокосту, Новозлатополь
Напередодні війни селище Майндорф (нині Новозлатополь Запорозької обл.) стало районним центром єврейського національного району. Він об'єднав 17 великих єврейських колоній, що існували тут ще з царських часів. У жовтні 1941 року німці зігнали до Новозлатополя євреїв зі всіх колоній району (разом з дітьми їх було більше тисячі)... До початку 2000-х років на місці масових розстрілів був малопримітний обеліск. У 2005 році небайдужі євреї прийняли рішення про його реконструкцію. Автори проекту: скульптори члени Національного союзу художників України Б. Чак та Ф. Зайцев, архітектор О. Пєліков. Проект підтримала Запорозька обласна державна адміністрація.
Пам’ятник жертвам Голокосту, Севастополь
У період окупації, 11 липня 1942 року євреїв зібрали на місцевому стадіоні (нині площа Повсталих), з якого 12 липня їх почали вивозити та розстрілювати біля протитанкових рвів. За даними міської надзвичайної комісії, у Севастополі було розстріляно 4200 євреїв та кримчаків.
Пам’ятник жертвам Голокосту (автори: художник Л. Повалішин, архитектор Л. Гітельзон) було відкрито 12 липня 2003 року. Він присвячений євреям та кримчакам, що були вбиті гітлерівцями. На фоні стіни з меморіальними надписами, на постаменті встановлено шестикутну зірку Давида із зображенням Менори.
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com